Description
High Voltage Reed Relay HVR24-2A06
Product Attributes
| TYPE | DESCRIPTION |
| Category | High Voltage Reed Relays |
| Mfr | SHR Reed Relay |
| Series | 6kv |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Parameters | |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | Diode, Electrostatic Shield |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2 VDC |
| Coil Resistance | 1.6 kOhms |
| Contact Parameters | |
| Max Contact Rating | 100W |
| Max Switch Voltage | 1000VAC Peak/VDC |
| Max Switch Current | 1A |
| Max Carrying Current | 2.5A |
| Min Breakdown Voltage | 6K VDC |
| Max Contact Resistance | 150*2 mohm |
| Relay Parameters | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Storage Temperature | -35°C ~ 105°C |
| Min Breakdown Voltage | 6K VDC |
| Dielectric Strength coil/contact | 6K VDC |
| Operate Time | 1 ms |
| Reset Time | 0.1 ms |
| Capacitance Across Contacts | 0.2pF |
| Soldering Temperature | 5sec max 260℃ |
Drawing

HVR24-2A06 engineering datasheet
Download the original source PDF when available; if no source PDF exists, the checked MiRelay generated datasheet is used for ordering-code interpretation, key selection parameters, mechanical envelope guidance and RFQ checklist.





